czwartek

Ciekawostki - Stanisław Wroceński- fundator naszego kościoła



Pułkownik Stanisław Wroceński
urodził się 23 kwietnia 1890 roku we Wrocance jako syn Antoniego i Pauliny Drozd.  Dzieciństwo spędził w swojej rodzinnej miejscowości (Dolna Wrocanka). Rodzice jego zmienili nazwisko, które wcześniej brzmiało Wilk. Do szkoły uczęszczał w Sanoku, tam zdał maturę, po której podjął studia na wydziale weterynarii we Lwowie uzyskując w 1915 roku dyplom.  Przed wybuchem I wojny światowej mieszkał w Przemyślu, gdzie miał swój gabinet przy ulicy Tatarskiej 15. Gdy wybuchła wojna podjął służbę w wojsku, jako weterynarz. Od marca 1919 roku służył w Wojsku Wielkopolskim jako zastępca szefa służby weterynaryjnej w Dowództwie Głównym.
Służba weterynarii zorganizowana była w szefostwo służby w Dowództwie KOP, a na jej czele stał szef w stopniu podpułkownika. Do jego zadań należała koordynacja i nadzór nad całością spraw związanych z opieką i racjonalnym użyciem zwierząt w Korpusie Ochrony Pogranicza. W ramach każdej brygady KOP znajdował się jeden lekarz weterynarii na etacie referenta, który podlegał fachowo szefowi służby weterynarii a służbowo dowódcy brygady KOP i składał raporty dotyczące zdrowia koni oraz pracy podkuwaczy. Do jego zadań należała:
1)opieka weterynaryjna nad końmi wszystkich pododdziałów,
2)przeprowadzanie maleinizacji koni,
3)prowadzenie dochodzeń w przypadku padnięcia lub uszkodzenia konia,
4) udział w zakupie, oszacowaniu i brakowaniu koni,
5)badanie furażu dla koni, jakości owsa, siana i słomy,
6)kontrola podległych mu fachowców a w razie potrzeby szkolenie personelu,
7)udzielanie pomocy weterynaryjnej innym zwierzętom pełniącym służbę w KOP, gołębiom pocztowym i psom,
8)kontrola mięsa zakupionego przez kwatermistrza baonu KOP.
W poszczególnych pododdziałach lekarz weterynarii posiadał do pomocy podoficerów weterynarii, których obowiązkiem było codzienne doglądanie koni, szczególnie w trakcie karmienia. W niektórych stajniach podoficer weterynaryjny był komendantem stajni i całkowicie odpowiadał przez dowódcą za jej stan a szczególnie za inwentarz żywy, czasami również prowadził ambulatorium. W celu higieny i efektywnego wykorzystania koni dokonywano ich systematycznego podkuwania. Zgodnie z poleceniami otrzymanymi od lekarza weterynarii dokonywał tego podoficer podkuwacz, który kierował pracą kuźni.
Z powyższego wynika, że lekarze weterynarii KOP nie zajmowali się tylko (choć przede wszystkim) opieką nad końmi formacji. Należy przypuszczać, że podobnie wyglądała sprawa służby weterynarii w WP. Stanisław Wroceński był szefem służby weterynaryjnej OK X. Przez czas służby awansował na pułkownika. Za swoją służbę otrzymał złoty Krzyż Zasługi.
Gdy wybuchła II wojna światowa uciekał z wojskiem w kierunku Zaleszczyk. Jego żona i dwie córki podróżowały pociągiem. Podczas podróży, między Przemyślem a Chyrowem, zbombardowany został pociąg, którym podróżowała jego rodzina. Obie córki zginęły- jedna na miejscu, druga zmarła w szpitalu. Żona doznała obrażeń. Po wojnie wyjechał z żoną do Edynburga w Szkocji. Nie mając spadkobierców, przeznaczył część swojego majątku na budowę kościoła we Wrocance oraz działkę w Przemyślu.
Stanisław Wroceński zmarł w Anglii i tam został pochowany.  Tam też spoczywa jego żona.

Życie Wet. 1964, 39/12, 374
Życie Wet. 1965, 40/1, 24
Informator Polski Miasta Przemyśla
Akta Państwowego Archiwum w Rzeszowie- oddział w Sanoku