niedziela

WIELKANOC 2023

 


GALERIA WIELKANOCNA

W naszej polskiej tradycji szczególnie doniosłym momentem przeżywania radości Zmartwychwstania jest procesja rezurekcyjna, która w bardzo uroczysty sposób ogłasza zmartwychwstanie Chrystusa i wzywa całe stworzenie do udziału w Jego tryumfie.

Zaraz po Mszy świętej, przy Grobie Pańskim kapłan wystawia Najświętszy Sakrament, przypomina o radosnym fakcie zmartwychwstania i wzywa do wzięcia udziału w uroczystej procesji, która ma być wyznaniem wiary w zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i szatanem.  Procesję otwiera krzyż przyozdobiony czerwoną stułą oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego. W czasie procesji śpiewa się radosne pieśni o zmartwychwstaniu.

W zależności od tradycji i warunków miejscowych procesję rezurekcyjną można odprawić bezpośrednio po Wigilii Paschalnej albo rano, przed pierwszą Mszą świętą. Jeżeli procesja odprawiana jest we wczesnych godzinach rannych, można po Wigilii Paschalnej ponownie wystawić Najświętszy Sakrament do publicznej adoracji w Bożym Grobie, ale monstrancja nie może być przykryta welonem, a figurę Chrystusa umarłego należy okryć białym płótnem. Warto tu także przypomnieć, że Najświętszy Sakrament nie może być wystawiony w Grobie Pańskim w czasie celebracji Wigilii Paschalnej.

Źródło