niedziela

Rodem z Wrocanki


Słyś Józef, pseudonim Sęp, Sieniawski urodził się 15 września 1894r. we Wrocance. Był podpułkownikiem Wojska Polskiego, synem Tomasza, maszynisty i Anieli z domu Drozd. Ukończył ośmioklasowe gimnazjum w Sanoku. Maturę zdał (z odznaczeniem) w r. 1914. Po wybuchu pierwszej wojny światowej został powołany do armii austro-węgierskiej, od 1 VIII 1914 do 30 III 1915 służył kolejno w szkole jednorocznej dla saperów w Krems, po czym, w takiejże szkole dla piechoty w Bösing. Od 31 III 1915 był dowódcą plutonu technicznego w 45. Dywizji.  Od 4 VIII do 6 X 1915r. przebywał w szpitalu garnizonowym w Krakowie. Po powrocie na front jako dowódca kompanii brał udział m.in. w walkach na Wołyniu i pod Verdun. Dnia 16 VII 1917 objął stanowisko instruktora w baonie sapersko-gazowym. Od 2 X  dowodził kompanią w ramach Deutsche Südarmee w Rumunii, od 15 II 1918 do 20 VII we Flandrii. Ponownie pełnił funkcję instruktora w baonie sapersko-gazowym. Awansował do stopnia podporucznika – 1 VIII 1916 i porucznika – 1 XI 1918. W maju 1918 zapisał się na semestr letni na Studium Rolne UJ.

Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął 8 XI 1918. Początkowo walczył na froncie ukraińskim w grupie ppłk. Juliusza Swobody i płk. Henryka Minkiewicza. Od 8 V 1919 był dowódcą plutonu saperów w 3. Dyw. Piechoty Legionów i 6. DP grupy gen. Józefa Hallera. Został mianowany kapitanem ze starszeństwem 1 VI 1919. Od jesieni 1919r. służył w kompanii zapasowej baonu saperów nr 6 był tam m.in. instruktorem i dowódcą kompanii szkolnej. Od 25 V 1921 przebywał na kursie pontonierskim w Modlinie. Dnia 20 IX został przydzielony do 6. p. saperów w Przemyślu, gdzie m.in. od 26 II 1923 pełnił obowiązki komendanta kadry baonu zapasowego, 17 VI 1925 przesunięto go na stanowisko p.o. kwatermistrza pułku, 31 X 1927 – dowódcy baonu. Dn. 7 XI 1927 został dowódcą 11. baonu saperów. Od 26 IV 1928 był kierownikiem Zarządu Fortecznego Poznań. Z funkcji tej został zwolniony 12 III 1929 i oddany do dyspozycji dowódcy Okręgu Korpusu VII. Ze względu na stan zdrowia przeniesiono go w stan spoczynku 31 VIII.
Słyś zamieszkał w Nowym Sączu. W 1932r. włączył się w tworzenie w tym mieście prawicowej opozycji. Był redaktorem odpowiedzialnym ukazującego się od stycznia do czerwca 1932 dwutygodnika „Polak” i głównym twórcą struktur Stronnictwa Narodowego w Nowym Sączu i pow. nowosądeckim, organizatorem zjazdu okręgowego Związku Hallerczyków (ZH) w Nowym Sączu z udziałem gen. J. Hallera 18 IX 1932. Słyś przemawiał wówczas na wiecu przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po tym zjeździe starosta zawiesił działalność placówek ZH w powiecie. Pod koniec roku Słyś został prezesem placówki ZH w Nowym Sączu i członkiem Zarządu Chorągwi Krakowskiej ZH oraz delegatem do Rady Okręgowej SN w Krakowie. W grudniu 1932 wszedł w skład Wydziału, powołanej wtedy placówki grodzkiej, Obozu Wielkiej Polski w Nowym Sączu. Po rozwiązaniu przez władze administracyjne ZH i OWP w woj. krakowskim, w marcu 1933, Słyś wezwał ich działaczy w powiecie do kontynuowania działalności pod firmą kół SN. W wyniku rewizji przeprowadzonej u Słysia 26 II 1934, w jego mieszkaniu znaleziono liczne wojskowe dokumenty – w tym i tajne – z okresu służby w wojsku. Za narażenie w ten sposób na szwank bezpieczeństwa państwa Słyś skazany został 28 XII 1934 prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie na sześć miesięcy więzienia. Karę tę odbywał od końca kwietnia 1935.
Powrót Słysia z więzienia 27 X tego roku przekształcił się w nielegalną kilkusetosobową manifestację w Nowym Sączu. W konflikcie pomiędzy byłymi hallerczykami a «młodymi», który w grudniu 1935 doprowadził do rozłamu w nowosądeckim SN, Słyś opowiedział się po stronie «młodych». Pod jego kierownictwem powiatowa organizacja SN stała się jedną z najprężniejszych w województwie, a po marszu Adama Doboszyńskiego na Myślenice w czerwcu 1936, władze wskazywały na Słysia jako tego, który «chętnie poszedłby w jego ślady». Radykalna działalność i wiązanie się z «młodymi» spowodowała powstanie silnej opozycji przeciw niemu w kole grodzkim SN w Nowym Sączu. Słyś skupił wówczas swe wysiłki na agitacji w innych ośrodkach, także na terenie pow. limanowskiego. Dn. 23 V 1937 oświadczył, że gen. Haller powierzył mu zadanie organizowania wszystkich hallerczyków bez względu na przynależność partyjną i w związku z wyjazdem do Jarosławia przekazuje kierownictwo Zarządu Powiatowego SN dotychczasowemu wiceprezesowi Stanisławowi Potoczkowi. Jednak w tym samym czasie został zawieszony, następnie wykluczony z SN pod «zarzutami natury organizacyjnej i moralnej» [kupował u Żydów].
Po kampanii wrześniowej  znalazł się we Francji. W odtworzonym Sztabie Naczelnego Wodza pracował w Szefostwie Saperów. Pod koniec kwietnia 1940 został urlopowany w związku z przeznaczeniem do prac specjalnych w Wydz. Społecznym Prezydium Rady Ministrów (utrzymującym łączność z krajem) i 27 IV zaprzysiężony w Angers. Na wniosek gen. Izydora Modelskiego (Modelski znał Słysia z działalności w ZH), zaakceptowany przez kierownika Stronnictwa Pracy (SP) Karola Popiela, na początku maja 1940 został mianowany przez Prezydium Rady Ministrów, jako przedstawiciel SP, członkiem (zastępcą kierownika) tworzonej w Budapeszcie politycznej placówki łączności z krajem (Placówka «W»). W tym czasie był awansowany do stopnia podpułkownika saperów rezerwy. Po 20 V wyjechał z Paryża z kierownikiem Placówki «W» Edmundem Fietzem-Fietowiczem, przez Włochy i Jugosławię dotarł do Budapesztu 29 V 1940. Fietowicz oceniając negatywnie pracę komendanta wojskowej Bazy «Romek» płka dypl. Alfreda Krajewskiego, wnioskował bez skutku o powołanie Słysia na jego miejsce (24 VI). Jednak w wewnętrznej pracy Placówki od samego początku lekceważył Słysia i nie informował go o podejmowanych działaniach. Po aresztowaniu Fietowicza przez Węgrów 24 IX 1941, współkierował pracą Placówki z mjr. Stanisławem Bardzikiem – przedstawicielem SN (internowanym od listopada t.r.). Wobec niejasnej dla Centrali w Londynie sytuacji w Budapeszcie (inspirowane przez Gestapo oskarżenia o zdradę kierownika technicznego – który faktycznie prowadził pracę Placówki «W» – Pawła Janczukowicza) oraz braku wiadomości o Słysiu, wiosną 1942 nowym kierownikiem został mianowany ludowiec Józef Mijal («Kołodziej», «Jazowski»). Po powrocie z więzienia w maju 1942 i objęciu na nowo kierownictwa, Fietowicz odsunął od pracy większość dotychczasowych członków i pracowników Placówki «W», m.in. pismem z 4 IX t.r. zwolnił Słysia ze stanowiska członka Placówki «W» i pozbawił go poborów, zarzucając mu uchylanie się od pracy, łamanie dyscypliny, niepodporządkowanie się jego zarządzeniom w sprawie bezpieczeństwa pracy i nierozliczenie się z funduszy.
Dn. 4 IX 1942 został aresztowany przez władze węgierskie i przebywał w więzieniu do 23 I 1943. Interwencje SP i Delegata Rządu w jego sprawie (i szerzej stosunków w Placówce) podejmowane od marca t.r. bezpośrednio u Fietowicza, jak i w Min. Spraw Wewnętrznych, nie przyniosły żadnego rezultatu. Sam Słyś przedstawił sytuację w Placówce «W» w liście z 9 IV 1943 do przewodniczącego Komitetu Wykonawczego SP i przedstawiciela SP w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym (PKP) Antoniego Antczaka, doręczonym w Warszawie przez Wacława Felczaka «Lecha». Odpierał w nim zarzuty Fietowicza i wykazywał bezprawność jego działań. Po okupacji Węgier przez Niemcy, 19 III 1944, S. został aresztowany przez Gestapo i wysłany do obozu koncentracyjnego w Mauthausen, gdzie zmarł w r. 1945, wkrótce po wyzwoleniu. Słyś posiadał liczne odznaczenia i medale austro-węgierskie.
Z małżeństwa z Marią z Grzymalskich miał synów: Adama Ernesta Leszka (1922–1929) i Jerzego Michała Ottona (ur. 1928).