REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE- RELACJA

Dzień I- środa 16 sierpnia 2017

Do Wrocanki przybyli goście- siostry zakonne, kapłani, małżeństwa i młodzież. To oni rozpoczęli tego dnia ewangelizację parafii. Po zakwaterowaniu i wspólnym śniadaniu odbyło się pierwsze spotkanie rekolekcyjne dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Na placu przy Domu Ludowym wszyscy zebrani utworzyli wspólnotę. Piosenkami i tańcami, a szczególnie  modlitwą oraz rozmowami w grupach dzieci lepiej poznawały Pana Boga. Nad wszystkim czuwali animatorzy oazowi, na czele z księdzem Danielem. W promieniach słońca i przy dźwiękach muzyki zespołu najmłodsi parafianie i dzieci spoza parafii radośnie wielbiły Jezusa Miłosiernego i przygotowywały się do Odnowy w Duchu Świętym. 

Warto wspomnieć, że przygotowania do Rekolekcji przebiegały od kilku dni pod czujnym okiem naszego księdza proboszcza oraz dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia "Nasza Wrocanka", Rady Duszpasterskiej, Zespołu Charytatywnego i mieszkańców, którzy nie należą do żadnych wspólnot, ale chcą pomóc. 



Wieczorem parafianie wzięli udział we Mszy świętej, którą sprawowali ks. proboszcz, ks. Daniel, ks. Jakub, ks. Mateusz oraz moderator diecezjalny ks. Marcin Koperski. W pięknej homilii, wygłoszonej przez ks. Mateusza, każdy uczestnik rekolekcji mógł znaleźć dla siebie wskazania duchowe prowadzące do przeżywania i doświadczania prawdziwej Bożej miłości. Ks. Mateusz dał prawdziwe świadectwo dojrzewania  do właściwie pojmowanej miłości do naszego Pana i miłosierdzia Bożego. Dopełnieniem tych prawd były niezwykłe świadectwa przedstawione przez młodych ludzi,  którzy idąc drogą wiodącą przez trudy życiowe- śmierć bliskich osób, załamania psychiczne, problemy w znalezieniu sensu życia, odnaleźli drogę we wspólnocie, w słowie Bożym a szczególnie w Miłosierdziu Pana. W treści śpiewanych pieśni do Ducha świętego oraz wielbiących Boga, a na koniec w modlitwie uwielbienia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu każdy uczestnik rekolekcji przeżywał swoją wewnętrzną odnowę duchową.  


Dzień II-  czwartek 17 sierpnia 2017

Drugi dzień rekolekcji ewangelizacyjnych w naszej parafii upływał pod znakiem modlitwy o przebaczenie, uwolnienie i uzdrowienie. Tance, śpiewy i spotkania w grupach dla dzieci pod opieką animatorek to kolejny cykl ewangelizacyjnych oddziaływań na najmłodszych. Następnie przedstawiciele Domowego Kościoła udali na się na spotkania do rodzin na rozmowy przygotowujące do przyjęcia Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Wieczorna eucharystia, sprawowana przez ks. Koperskiego, ks. Daniela i ks. proboszcza kończyła kolejny dzień rekolekcji. Ks. Marcin wygłosił homilię, której treść nawiązywała do grzechu pierwszych ludzi. Istotą kazania było uświadomienie sobie, że każdy z nas jest grzesznikiem, który nie jest w stanie sam pokonać szatana bez Bożej pomocy. Wieczór kończył się adoracją Pana Jezusa, któremu zawierzono własne urazy do bliźniego, prosząc o przebaczenie i uzdrowienie z choroby własnej duszy. 


Dzień III-  piątek 18 sierpnia 2017

Radosnym tańcem oddawały dzieci cześć Panu razem z animatorkami oazowymi. Przy dźwiękach skocznej muzyki, na asfaltowej tafli i w promieniach "łaskawego" słońca  działo się wiele! W "zgrabnych" podrygach tanecznych dzieci, sióstr zakonnych, animatorów, a nawet ks. Daniela rozkwitała radość z Bożej miłości. Oprócz tego były także rozważania ewangelizacyjne na podstawie prezentowanej scenki teatralnej, konkursu z pisaniem po plecach, które dawały okazję do zintegrowania się całej grupy we wspólnotę wroceńską.


Wieczorna modlitwa podczas eucharystii prowadziła do sakramentów pokuty i pojednania. Homilia wygłoszona przez ks. Marcina Koperskiego pozwalała nam grzesznikom uświadomić sobie, że jesteśmy podobni do biblijnej nierządnicy, do celnika albo łotra z krzyża, którzy znajdują łaskę u Pana. Miłosierny Bóg nikogo nie potępia, ale jest jeden warunek- należy odciąć się od grzechu, od zła, od szatana. Gwarancją jest szczera spowiedź, która pozwala człowiekowi uwolnić się od sideł zniewolenia. Kolejne, bardzo odważne świadectwo młodego człowieka, uświadamiało, że tylko w łączności z Bogiem, jesteśmy w stanie walczyć o swojego ducha. Zjednoczeni z Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie parafianie oczyszczali swoje sumienia przy konfesjonałach. 


Dzień IV-  sobota 19 sierpnia 2017

Sobotni dzień na rekolekcje ewangelizacyjne dla dzieci był "bardziej łaskawy" niż dla dorosłych. O godzinie 10.00 na placu koło Domu Ludowego dzieci modlitewnie bawiły się w promieniach mocnego słońca. Niestety ulewny deszcz nie pozwolił wieczorem chwalić Pana pod gołym niebem, toteż msza święta została odprawiona przez księży: Marcina i Daniela w naszej świątyni. Ksiądz Koperski w swojej homilii podkreślił, iż nasze serca są dla Pana Jezusa nie zawsze otwarte. To od nas zależy czy Chrystus zostanie przez nas do tego serca zaproszony. Pan Jezus na siłę do niego nie wchodzi. Po homilii wysłuchaliśmy kolejnego świadectwa dziewczyny boleśnie doświadczonej przez życie, która dzięki wspólnocie odnalazła sens życia. Po eucharystii odbyła się wspólna adoracja krzyża, którego każdy mógł dotknąć wypowiadając słowo "Amen", podkreślając tym samym, że zgadzamy się z wolą Pana i nie buntujemy się, gdy na swoje barki trzeba wziąć cierpienia i trudy życia. 


Dzień V-  niedziela  20 sierpnia 2017

Każde rekolekcje mają swój początek i koniec. Nasze również. W niedzielę, podczas uroczystej sumy zakończyliśmy trening duchowy, ale echo tych rozważań trwać będzie nadal w sercach. Zostaliśmy umocnieni w Duchu Świętym, a ewangelizacja powinna zaowocować w życiu chrześcijańskiej religijności. Tylko na owoce trzeba trochę poczekać, bo niecierpliwość w tej kwestii nie jest wskazana. Na pewno w duszach aktywnych uczestników pozostanie ślad, który przełoży się na większą nabożność. Prawdą jest, że współczesny człowiek jest trochę niezależnym samotnikiem i wspólnoty potrzebuje wtedy, gdy doświadczy tragedii życiowych i szuka wsparcia od innych. W dzisiejszych czasach często trudno o poprawne relacje w rodzinach, z sąsiadami, nie mówiąc już o większej grupie osób, którzy mogliby w jakiś sposób "po Bożemu" się uaktywnić. Daje się zauważyć, że współcześni ludzie są samowystarczalni i tak naprawdę nikogo nie potrzebują. Idą na mszę świętą w niedzielę, a reszta ich nie obchodzi.  Pozostaje jednak nadzieja, że nasza wspólnota parafialna będzie bardziej odpowiedzialna za swój kościół- ten żywy i ten namacalny. Miejmy też nadzieję, że zwykły parafianin, który nazywa siebie katolikiem, nie będzie się cofał w swej religijności, ale będzie się rozwijał. I w dodatku nie będzie się swojego duchowego rozwoju wstydził. Jeśli to nastąpi, to i tak będzie sukces i owoce rekolekcji będą przynajmniej w minimalnym stopniu widoczne. 
/admin/